Jubileat, 100-latek Stanisław Jakubczyk Jubileat, 100-latek Stanisław Jakubczyk TML
20 czerwiec

Ponad 36 500 dni życia to jakby otworzyć i zamknąć drzwi - Stanisław Jakubczyk Wyróżniony

Napisał 

Nasza Mała Ojczyzna zawsze będzie przystanią do, której będziemy wracać szczególnie wtedy gdy wypłyniemy w morze i fale życia będą próbowały nas ponieść na swoim grzbiecie jak najdalej od rodzinnego gniazda. Tak, też było gdy rodzice Stanisława Jakubczyka członka naszego towarzystwa wypłynęli do Stanów Zjednoczonych Ameryki na statku RMS Carpathia.

Było to w kwietniu 1912 roku. Każda podróż ma swój cel, ta również miała, bo mieszkańcy Lubatowej rodzice Stanisława mogli brać udział w ratowaniu rozbitków po zatonięciu RMS Titanica. Niebawem wrócili do rodzinnej miejscowości by tu wychowywać swoich synów bliźniaków "na ludzi" jak to wspomniał prof. Stanisław w jednej ze swoich książek. Jednak 18.05.1916 roku Stanisław z mlekiem matki wyssał talent nie tylko do pisania ale też i tworzenia filmu, rzeźby i oczywiście malarstwa, które stało się sensem jego życia. Data urodzin jest też wyjątkowa, bo gdy mały Staś i Jaś obchodzili 4 urodziny właśnie rodził się 200 km dalej mały Karolek Wojtyła później Papież Jan Paweł II.

Później, ich ścieżki, życiowe przecinały się wielokrotnie. Wtedy gdy kardynał Karol przyjaźnił się z profesorem Janem, czy wtedy gdy razem podczas obiadu kardynał Wojtyła nie mógł rozpoznać czy spożywa posiłek z Janem czy Stanisławem. Cóż nawet w dzieciństwie mama wiązała wstążkę na nodze by ich rozpoznać… Zapewne wiele rozmawiali o wierze i o wspólnych pasjach jakimi były góry. Później Stanisław nakręci film w którym głównym bohaterem jest Jan, który jest na wędrówce w górach. Jakież dziwny zbieg okoliczności, przecież to w tym samym czasie ks.Karol ze studentami odprawiał mszę w górach. 

Czytany 2690 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 czerwiec 2016 23:36
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Zaloguj się, by skomentować