Wykłady krajoznawcze

b-machowski-na-szczycie.jpg
bieszczady-5.jpg
bieszczady-luty-2009-48.jpg
bieszczady-luty-2009-58.jpg
bieszczady.JPG
mont-blanc.jpg

W dniu 9 i 28 grudnia w Gimnazjum Publicznym imienia Jana Pawła II w Lubatowej odbyły się dwa wykłady krajoznawcze. Pierwszy wygłoszony został przez Bartłomieja Machowskiego na temat „Jak zdobywałem szczyty gór”, drugi przedstawiony przez Witolda Grodzkiego na temat „Cztery pory roku w Bieszczadach”.

Wykłady te są częścią projektu realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Lubatowej pt.

„Wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich

nadzieją na lepszy start w dorosłe życie”

Bartłomiej Machowski to licencjonowany przewodnik beskidzki z kilkuletnim doświadczeniem mgr geografii, animator kultury w zakresie turystyki i rekreacji, redaktor portalu turystycznego www.odyssei.com, autor wielu prelekcji i slajdowisk.
Swoimi podróżami i doświadczeniem dzielił się na dziesiątkach prelekcji z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w wielu miastach Polski: Kraków, Gdańsk, Szczecin, Stargard Szczeciński, Rzeszów, Kielce, Tarnów, Krosno, Łańcut, Jasło, Strzyżów i inne.
Na wykładzie w Lubatowej autor przedstawił zagadnienia związane z turystyka górską a w szczególności problematykę związaną z zdobywaniem szczytów gór. Autor przedstawił relacje z wypraw po Beskidzie Niskim a także z Alp. Duża część wykładu poświęcona była przeżyciom jakie towarzyszyły autorowi przy zdobywaniu najwyższego szczytu Europy Mont Blanc. W swoich wypowiedziach podkreślał, że nie jest sukcesem zdobyć szczyt góry ale zdobyć szczyt i z niego zejść.

Witold Grodzki to także licencjonowany przewodnik beskidzki z kilkuletnim doświadczeniem. Nauczyciel akademicki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie,  członek PTTK w Krośnie oraz Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Karpaty”.

W czasie swojego wykładu autor przedstawił Bieszczady w różnych porach roku ze szczególnym uwzględnieniem Tarnicy i Smerka. Autor wybrał te miejsca, gdyż z większością osób uczestniczących w wykładzie latem 2008 roku w ramach wycieczek turystyczno-krajoznawczych organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Lubatowej zdobywał te szczyty. Przedstawienie tych miejsc w różnych porach roku dało pogląd młodzieży, jak zmienia się krajobraz w Bieszczadach i jak pięknie może być w górach w tych porach roku.      

Liczne zdjęcia z bogatej kolekcji autorów, nie tylko wzbogacały jakość wykładów ale pozwoliły odbiorcy zobaczyć piękno tych miejsc.

Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży o czym świadczyć mogą liczne pytania zadawane przez uczestników, jak również duże skupienie w czasie trwania wykładu.

Kolejne wykłady krajoznawcze Towarzystwo Miłośników Lubatowej zaplanowało na I kwartał 2010 roku.

     

Stanisław Zając

Prezes

Towarzystwa Miłośników Lubatowej

 

„Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych”.